Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Styl athleisure, czyli jak podążać za trendami w kilku prostych krokach

2024-05-13
|
Styl athleisure, czyli jak podążać za trendami w kilku prostych krokach

  Kompozycje, które w poprzednich dekadach kojarzyły się z nietaktem, obecnie są szalenie modne. Athleisure pozwala na nowo dostrzec modowy potencjał, jaki skrywają bazowe koszulki i sportowe dresy. Określenie będące fuzją pojęć “athletic” (sportowy) i “leisure” (wypoczynek) kojarzy się z  aktywnym spędzaniem wolnego czasu ale posiada o wiele szersze znaczenie. Styl athleisure zawiera w sobie cały przekrój ubrań noszonych na co dzień, ale ujętych w niekonwencjonalnych zestawieniach. 

  Nie bez powodu jest często utożsamiany ze stylem smart casual, przy czym w przypadku athleisure nacisk położony jest bardziej na aspekt “casual” niż “smart”. Ubrania mają regularne lub lekko oversizowe kroje oraz są wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin. Funkcjonalność jest tu stawiana na równi z estetyką, co pozwala tworzyć uniwersalne outfity na każdą okazję.

  Zejście z boiska, wejście na salony

  Athleisure jest skutkiem modowej ewolucji, jaka dokonywała się przez cały XX wiek. Dynamiczny rozwój sportu nowożytnego stał się punktem zwrotnym w zakresie projektowania odzieży. Elementy garderoby, które dziś są ponadczasowymi klasykami, pierwotnie funkcjonowały jako części stroju sportowego. Przykładowo trampki miały służyć jako buty do gry w koszykówkę, a koszulki polo zakładano na korty tenisowe. Wiele gwiazd muzyki, sportu czy kina uczyniło z nich swoją wizytówkę, co przełożyło się na ich rosnącą popularność i utrwalenie w kanonie mody. Boom na styl sportowy pojawił się w latach 80, w którym świat zachwycił się kulturą fitness. Do mody przeniknęły stroje gimnastyczne oraz komplety sportowe. Niepostrzeżenie athleisure opanowywał domowe zacisza i podwórka jako szeroko rozumiany nieformalny ubiór bez konkretnej definicji.

  Postępujące przemiany kulturowe oraz błyskawiczny rozwój technologii w znacznym stopniu wpłynęły na powszechną modę. Nowe wyzwania przyniósł rok 2020 – czasy lockdownu przyzwyczaiły społeczeństwo do noszenia wygodnych ubrań, a przejście na zdalną komunikację wymagało bardziej formalnej prezencji. Koncept athleisure dał przyzwolenie na luźniejsze traktowanie stylizacji wyjściowych oraz podkreślanie indywidualności stylizacji codziennych. Wygodne ubrania sportowo-codzienne dosłownie wyszły na ulicę, a także opanowały media społecznościowe, dzięki współczesnym influencerom.

  Zestawy w stylu athleisure – nasze propozycje

  Zastanawiasz się jak ubrać się w stylu athleisure, by wyglądać modnie? To bardzo proste. Athleisure ma wiele wspólnego z szafą kapsułową, a założenia tego stylu są zgodne z ideą ready to wear. Są to ubrania, które stanowią podstawę garderoby i można je łatwo wystylizować. Kluczowym aspektem jest zachowanie umiaru – odpowiednio dobrane dodatki mogą nadać odpowiedni ton kompozycji.

  Basicowy zestaw z gładkim longsleevem wygląda dobrze zarówno z marynarką oversize, jak i żakardową kurtką bomberką. Niskie trampki z grubą podeszwą rozluźnią stylizację z chinosami, a bluza kangurka dopełni stylizację z długim płaszczem.

  Wrzuć na luz i baw się modą

  Athleisure to styl, który jest obok nas i dopasowuje się do naszego trybu życia. To my kształtujemy modę, a nie moda nas. Jednocześnie athleisure jest dość zrównoważonym nurtem, który działa na zasadzie punktu stycznego łączącego styl elegancki, casualowy i sportowy. Balans pomiędzy tymi konwencjami pozwala na dostosowanie stylizacji do potrzeb i okazji.

  Lata 20. XXI wieku w modzie zostaną zapamiętane jako epoka pełna kontrastów. W mediach króluje naturalność i wygoda, a jednocześnie następuje zwrot w stronę nowych technologii. Coraz szybsze tempo życia zmusza do refleksji na temat ustalania priorytetów oraz zarządzania czasem w duchu work-life balance. To wszystko zawiera w sobie athleisure, które spełnia potrzeby współczesnego człowieka.

  Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
  pixel