Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Co wiesz o strojach naszych piłkarzy? Kilka odzieżowych ciekawostek z okazji Euro 2024!

2024-06-06
|
Co wiesz o strojach naszych piłkarzy? Kilka odzieżowych ciekawostek z okazji Euro 2024!

    Fani piłki nożnej w Polsce tworzą zaangażowaną społeczność, a miłość do piłki i kibicowski zapał jest krajowym fenomenem popkulturowym. Nie bez powodu koszulki polskich piłkarzy są jednym z nieodłącznych atrybutów każdego kibica. Pasujące do siebie koszulki w barwach i symbolach narodowych są wyrazem wsparcia oraz solidarności z reprezentantami naszego kraju. Jesteście ciekawi jak wyglądały dawne stroje polskiej kadry i czy zawsze byliśmy Biało-Czerwoni? Zapraszamy do lektury!

    Pierwsze polskie koszulki piłkarskie

    Przenieśmy się do 1921 roku, kiedy reprezentacja Polski rozegrała pierwszy mecz w historii. Polacy wyszli na boisko w Budapeszcie w koszulkach z dekoltem w łódkę. Debiutując na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku, polska kadra zaprezentowała się w koszulkach z długim rękawem i kołnierzykiem sznurowanym pod szyją. Elementami, które łączyły, a jednocześnie wyróżniały pierwsze stroje polskiej reprezentacji były ogromne tarcze z orłem po lewej stronie koszulek. 

    Niespokojne czasy oraz niepewna sytuacja polityczno-ustrojowa skutkowały licznymi modyfikacjami ubioru piłkarzy oraz eksperymentami z barwami kadrowymi. W 1938 roku Polacy założyli czarne getry, zaś w roku 1948 zespół wystąpił w niebieskich spodenkach. Zmiany wpłynęły nie tylko na wygląd symbolu noszonego przez polską kadrę, ale również na jego położenie – orzeł znajdował się na środku koszulki, zamiast przy sercu. Towarzyski mecz przeciwko ZSRR w 1961 roku, rozgrywany na tle napiętej sytuacji międzynarodowej, został zapamiętany między innymi przez błękitne kostiumy polskiej reprezentacji. Nietypowe barwy nie przeszkodziły Polakom w zdobyciu satysfakcjonującego zwycięstwa na Stadionie Dziesięciolecia. 

    Charakterystycznym elementem powojennych strojów polskiej drużyny narodowej były getry w paski, noszone przez naszych aż do lat 70. W tym okresie zrezygnowano też z wiązanych dekoltów. Od 1964 roku w godle znajduje się napis “Polska”, zaś na strojach na Igrzyska Olimpijskie pojawiły się olimpijskie koła.

    Zwycięstwa w wielkim stylu – stroje polskich piłkarzy z lat 70. i 80.

    Rok 1974 był dla Polaków wyjątkowy nie tylko z powodu zajęcia 3 miejsca na Mistrzostwach Świata w RFN. Wtedy podjęto decyzję o rezygnacji ze współpracy z lokalnymi szwalniami na rzecz znanej marki. Zmiana producenta miała na celu zwiększenie rozpoznawalności naszej reprezentacji oraz zapewnienie polskiej kadrze odpowiedniego sprzętu. Od tego czasu kontrastujące paski na rękawach na 20 lat zagościły na strojach Polaków. Nasza kadra była także pionierem w zakresie umieszczania widocznych patchy z logotypami na koszulkach – pierwsze takie oznaczenie pojawiło się na strojach reprezentacji w 1978 roku. 

    Złote czasy polskiego futbolu to również okres “designerskich wpadek”, które przeszły do historii sportu. Na wspomnianym już Mundialu w Monachium wynikło nieporozumienie odnośnie numeracji koszulek piłkarzy – na przykład bramkarz zagrał z numerem dwa na plecach, zamiast tradycyjnej “jedynki”. W 1975 roku Polacy wyszli na murawę w białych koszulkach z czerwonym orłem na piersi. Dotychczas godło było doszywane do koszulek, w tym przypadku odwrotna kolorystyka godła była już naniesiona na etapie produkcji. Legendarny strój na Mundial w 1982 roku był również dziełem  przypadku – z przyczyn technicznych polska reprezentacja wystąpiła w dwóch wariantach strojów. Polacy na początku turnieju grali w koszulkach z kołnierzykiem, zaś w prążkowanych koszulkach z dekoltem typu V po raz kolejny wywalczyli miejsce na podium.

    Ostatnie 35 lat reprezentacji Polski

    Początek lat 90. rozpoczął burzliwy okres w wyglądzie piłkarzy. Ciągłe zmiany dostawców odbiły się na dobrym wizerunku polskiej reprezentacji – dosłownie i w przenośni. Gdy nadeszła pozorna era stabilizacji, na mecz z Luksemburgiem w 1998 roku, polska kadra założyła czarne koszulki. Drużyna przeciwna przywiozła ze sobą jeden komplet strojów, dlatego reprezentacja Polski musiała improwizować z kolorystyką. 

    Nowe tysiąclecie to czas prostoty i zachowawczości w zakresie designu strojów polskiej reprezentacji, choć nie zawsze było to regułą. Polacy na Mundialu w 2002 roku zmierzyli się z Danią w ciemnoniebieskich spodenkach i koszulkach. W meczu towarzyskim z Chorwacją przed Mistrzostwami Świata 2006 nasi po raz kolejny przywdziali niebieskie trykoty. Rok 2006 przyniósł także odważne decyzje modowe – na koszulkach pojawił się motyw husarski, na stałe zniknął także napis nad godłem. W roku 2010 w meczu przeciwko Bułgarii Polacy założyli granatowe stroje z biało-czerwonymi elementami. Choć kolor “obsydianowy” nie był zbyt fortunny dla Polaków, to sama koszulka wzbudza sensację wśród kolekcjonerów. 

    Euro 2012 było imprezą szczególnie ważną dla Polski, jako współorganizatora mistrzostw. W tym przypadku również nie obyło się bez kontrowersji – godło zostało zastąpione logiem związku piłkarskiego. Reprezentacja wystąpiła w tych koszulkach jedynie dwa razy. Producent wysłuchał głosów kibiców i w późniejszych rozgrywkach Polacy znów grali z orłem na piersi.

    Zainspiruj się piłkarskim stylem!

    Polacy na Euro 2024 postawili na klasykę. Design koszulki naszej reprezentacji wyraźnie nawiązuje do modeli z dawnych lat. Duży symbol orła przypomina godło ze starszych modeli koszulek, a czerwone wykończenia rękawów przywodzą na myśl rękawy kultowej koszulki z 1982 roku. Trafnym pomysłem jest wykończenie szyi stylowym okrągłym kołnierzykiem oraz trójwymiarowy font numerów. Efekt gradientu na koszulce nadaje jej nowoczesnego sznytu. Widać tu dbałość o każdy detal, co przedkłada się na pozytywny odbiór całości. 

    Ogromna popularność stylu codzienno-sportowego oraz smart casual są widocznymi przykładami wpływu sportu na kształtowanie trendów. Forma ubioru polskich delegatów ma istotny wpływ na nasz wizerunek na arenie międzynarodowej. Na zawodach sportowych musimy nie tylko zaprezentować dobrą grę, ale również styl i klasę. Biało-czerwone koszulki to coś więcej niż funkcjonalna odzież sportowa – to wyraz pasji i niezłomnego ducha Polaków.

    Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
    pixel