Po co podwijamy rękawy koszuli? Niektórzy twierdzą, że robią to, kiedy robi im się za ciepło. Inni utrzymują, że przyczyna jest czysto praktyczna – nie chcą zabrudzić mankietów. Nie ma jednak co się oszukiwać. Najważniejszym powodem, dla którego warto podwijać rękawy koszuli, jest fakt, że wygląda to po prostu niezwykle stylowo. Podwinięte rękawy w koszuli dodają nam nonszalancji, mogą być też informacją, że z trybu służbowego przeszliśmy na nieformalny. Żeby jednak uzyskać efekt stylowego luzu, zamiast zwykłego niechlujstwa, trzeba wiedzieć, jak zawinąć rękawy w koszuli w prawidłowy sposób.
POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO PODWIJAĆ RĘKAWY W KOSZULI
Nie bez powodu w polszczyźnie istnieje powiedzenie „zakasać rękawy”. Kiedyś miało ono dosłowne znaczenie i tyczyło się sytuacji, w których trzeba było zabrać się za pracę fizyczną, podczas której mogła ucierpieć koszula. Warto wspomnieć, że kiedyś stanowiła ona podstawowy element garderoby, również wśród robotników czy rolników, którzy raczej nie zastanawiali się, jak zawijać rękawy koszuli w gustowny sposób. Czasem rękawy zawijamy po prostu dlatego, że jest nam za ciepło, choć w tym miejscu trzeba zauważyć, że o komfort termiczny najlepiej zadba dobra jakościowo koszula z przewiewnego, wysokogatunkowego materiału i specjalnym splocie. Nie ma co ukrywać, że najważniejszym powodem, jest po prostu efekt wizualny. Podwinięte rękawy w koszuli wyglądają stylowo i na luzie.
JAK PODWIJAĆ RĘKAWY KOSZULI? TRZY SPOSOBY
Nie wystarczy po prostu zrolować czy pozaginać mankiety. W ten sposób nie będziemy wyglądać stylowo, tylko niechlujnie. Oto trzy stylowe sposoby na modne podwijanie rękawów w koszuli:
- Basic roll – najprostszy i najlepszy sposób dla początkujących, którzy zastanawiają się, jak zawijać rękawy w koszuli, zwany także intuicyjnym. Należy odpiąć guziki, zawinąć mankiet w całości, wyprostować i wygładzić tkaninę, a następnie powtarzać ten ruch, aż dojdziemy do łokcia. Ta metoda jest prosta, jednak dla niektórych będzie niewygodna, ponieważ rękaw robi się przez nią ciasny. Sprawdzi się w przypadku koszul z luźniejszym rękawem.
- Master roll – guziki odpinamy, mankiet podciągamy do góry w taki sposób, aż jego krawędź znajdzie się nad łokciem (w dolnej części bicepsa). Na dole zostanie nam część rękawa, którą należy zawinąć za mankiet. Ten sposób na podwinięte rękawy w koszuli wymaga nieco wprawy, ale jest wygodny, ponieważ zostawia swobodę ruchów.
- Higher roll – najłatwiej wykonać go, gdy koszula leży na stole. Guziki odpinamy, a rękaw podwijamy, jak w przypadku master roll, ale kontynuujemy wyżej – za łokieć. To sposób, na modne podwijanie rękawów w koszuli i odsłonięcie ramion. Nie sprawdzi się jednak w przypadku bardziej formalnych koszul.
JAK ZAWINĄĆ RĘKAWY W KOSZULI? ZA ŁOKIEĆ CZY PRZED ŁOKIEĆ?
Oba sposoby mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Z pewnością podwinięte rękawy koszuli, odsłaniające łokcie i kawałek ramion, pasują podczas luźnych, nieformalnych wyjść, ale w biurze czy podczas oficjalnej imprezy można je będzie uznać za faux pas. Świetnie prezentują się w nich za to, ładnie umięśnione czy wytatuowane ramiona.