Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męskaLifestyle

Męskie wymiary od A do Z. Jak prawidłowo zdjąć miarę?

2024-07-16
|
Męskie wymiary od A do Z. Jak prawidłowo zdjąć miarę?

    Tabela rozmiarów w sklepach może wydawać się zagadką nie do rozwiązania. W pierwszej części  naszego minicyklu rozprawimy się z tym mitem – pokażemy ci jak mierzyć się w prosty i fachowy sposób.

    Chcesz kupić koszulę na wesele, ale nie wiesz jak zmierzyć szerokość pod pachami, aby jednocześnie dobrze leżała i nie krępowała ruchów? A może poszukujesz odpowiedniej długości spodni, by nie przepłacać za skracanie nogawek?

     

    Ten poradnik pomoże Ci znaleźć ubrania dostosowane do Twoich potrzeb.  Prawidłowe zdejmowanie miar ciała ułatwi odczytywanie tabel rozmiarów przy produktach prezentowanych w sklepach internetowych.

    Do czego służy centymetr krawiecki?

    Pomiary wykonuje się przy pomocy miary krawieckiej, zwanej też centymetrem krawieckim. Oznaczenia po obu stronach miary pozwalają odczytywać wyniki zarówno w centymetrach, jak i w calach. Wymiary podawane w calach są przydatne przy interpretacji zagranicznych tabeli rozmiarów, można je także zastosować przy dobieraniu rozmiaru spodni oraz jeansów. 

    Centymetr krawiecki musi dobrze oplatać sylwetkę, dlatego powinien być rozłożony równomiernie w linii prostej. Miarę zdejmuje się w bieliźnie, przy zachowaniu 1-2 cm odstępu uwzględniającego naturalny ruch ciała. Przy zdejmowaniu miary szczególnie ważna jest postawa – należy stać prosto, a zarazem luźno i swobodnie. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest wykonywać pomiary przed lustrem prezentującym całą sylwetkę. W celu uzyskania najbardziej precyzyjnych wyników, miarę najlepiej zdjąć w godzinach porannych, tuż przed posiłkiem.

    Prawidłowe pomiary ciała – podstawowe zagadnienia

    Kluczem do znalezienia odpowiedniego rozmiaru jest znajomość proporcji ciała. Można je ustalić mierząc szerokość klatki piersiowej, szerokość w pasie oraz szerokość w biodrach. Górną miarę zdejmuje się w najszerszym punkcie klatki piersiowej w pobliżu brodawek sutkowych. Pomiary w talii wykonywane są 2-3 cm nad pępkiem w najwęższym miejscu tułowia. Szerokość bioder mierzy się w okolicach stawu biodrowego, obejmując górne krawędzie kości udowych.

    Szyjąc ubrania, krawiec musi jak najdokładniej zdjąć miarę, by uwzględnić w pełni specyfikę danej sylwetki. Kompleksowa wiedza na temat długości i obwodów ciała jest przydatna również na co dzień. Poszukując w sklepach odzieży odpowiednio dobranej do kształtu ciała, warto rozszerzyć zakres dokonywanych pomiarów.

    Jak wykonać pomiary od stóp do głów?

    • Wzrost jest liczony od czubka głowy do pięt, jednak ten pomiar należy interpretować w oparciu o inne wartości. Miara wzrostu pozwala w przybliżeniu oszacować wymiary, jednak może być niewystarczająca w przypadku doboru odzieży do sylwetek o skrajnych proporcjach. Pomocna przy wyborze górnych części garderoby jest przede wszystkim długość tułowia, mierzona wzdłuż linii kręgosłupa. Liczy się wtedy odległość między dolnymi kręgami szyjnymi, a odcinkiem lędźwiowym;
    • Pomiar obwodu tułowia na wysokości ramion i długości barku w odległości od szyi do stawu ramiennego ułatwi znalezienie dopasowanej koszuli lub marynarki. To szczególnie istotna kwestia w przypadku posiadaczy sylwetek trójkątnych oraz rozbudowanej masy mięśniowej;
    • Odpowiednią długość i szerokość rękawów wylicza się na podstawie pomiaru obwodu przedramienia oraz odległości od ramienia do nasady dłoni;
    • Dodatkowy pomiar w pasie na wysokości pępka będzie przydatny dla mężczyzn plus size czy o zaokrąglonych figurach w typie jabłka lub gruszki;  
    • Długość nogawki mierzy się od wewnętrznej strony, licząc całkowitą odległość od kroku do wysokości pięty. Krótkie spodenki męskie powinny mieć długość mieszczącą się w przedziale pomiędzy ⅓ a ⅔ miary długości uda. Wartość szerokości nogawki jest zależna od miary obwodów uda oraz łydki w ich najszerszym punkcie;
    • Znajomość obwodu kostki jest przydatna zarówno przy zakupie spodni o zwężonym wykończeniu, takich jak joggery, jak i butów z wysoką cholewką. Kostkę mierzy się prostopadle, przy złączeniu stawów u podstawy nogi;
    • Rozmiar buta jest szacowany na podstawie długości stopy od czubka najdłuższego palca (nie zawsze jest to duży palec u nogi) do tylnej krawędzi pięty. Aby dokonać pomiarów, należy obrysować stopę na kartce papieru i sprawdzić odległość dwóch najdalej wysuniętych od siebie punktów. Warto mieć na uwadze, że miara tęgości obuwia nie jest tylko pomiarem szerokości stopy – w tym celu mierzy się także obwód śródstopia.

    Kiedy najlepiej się zmierzyć?

    Pomiary ciała warto aktualizować co jakiś czas tuż przed planowanym zakupem odzieży. Warto sprawdzić swoje wymiary w okresie zakończenia sezonu, gdy w sklepach zaczynają pojawiać się nowe kolekcje. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której ciepły przejściowy sweter okazuje się być mniejszy od letniej koszuli, a co za tym idzie, uporządkować garderobę stosownie do pory roku. Wybranie odpowiedniego rozmiaru w trakcie zakupów online pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze.

    Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
    pixel