Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
LifestyleLudzie i Relacje

Jaki ojciec taki syn – cechy, które powinieneś przekazać swojemu synowi

2021-02-17
|
Jaki ojciec taki syn – cechy, które powinieneś przekazać swojemu synowi

  Relacja między ojcem a synem to coś wyjątkowego. Już od najmłodszych lat mali chłopcy chcą naśladować swoich ojców, którzy są dla nich wyznacznikiem męskości, siły i życiowych wartości. Więź ojca z synem jest tworzona przez działanie i zainteresowanie a nie samą obecność w życiu dziecka. Mali chłopcy, którzy doświadczyli ojcowskiego zaangażowania w ich wychowanie mają jasno określony system męskich wartości, którymi powinni kierować się w życiu.

  STOSUNEK DO KOBIET

  Kto jak nie ojciec najlepiej zakomunikuje synowi, jak należy zachowywać się wobec kobiet, niż ojciec przez własne czyny? Tak jak Ty traktujesz swoją żonę, mamę i siostrę lub spotkane na ulicy czy w sklepie kobiety, wpływa na stosunek Twojego syna do kobiet. Pokaż mu jak traktować kobiety, okazywać im szacunek i uznanie przez czyny, słowa i drobne gesty. Zabierz syna do kwiaciarni po kwiaty dla mamy, powiedz żonie coś miłego w obecności syna, okazuj emocje i uczucia, nie wstydź się przytulić żonę w jego obecności.

  SAMODZIELNOŚĆ I ZARADNOŚĆ

  Mężczyzna jako opiekun swojej partnerki i dzieci w przyszłości powinien być zaradny. Szerzej mówiąc powinien poradzić sobie w każdej sytuacji i potrafić umiejętnie z niej wybrnąć. Musi być świadom swoich umiejętności i możliwości aby poradzić sobie samodzielnie w przyszłości. Naucz syna walczyć o swoje, dzięki czemu w przyszłości będzie potrafił sięgnąć po to co jest mu potrzebne do szczęścia i nie będzie bał się tego zrobić. Zachęcaj do aktywności. Naucz go przydatnych umiejętności: majsterkowania czy rozpalania ognia. Rolą ojca jest wyciągnięcie syna spod przysłowiowej “maminej spódnicy” – klosza, w którym dziecko czuje się bezpiecznie. Bardzo ważna jest samodzielność. Pozwól synowi na błędy, nikt nie jest idealny a dzięki temu pozna od środka na czym polega życie i na jakie niebezpieczeństwa otaczającego świata może być narażony.

  OKAZYWANIE UCZUĆ

  Wielu mężczyzn ma w dorosłym życiu problem z okazywaniem emocji i uczuć. Bez wątpienia wiąże się to z brakiem ingerencji ojca w życie chłopca od najmłodszych lat. W większości jest to brak rozmów lub powtarzane z pokolenia na pokolenie utarte schematy: że mężczyzna musi być twardy, nie może być wrażliwy, nie może okazywać emocji bo będzie mało męski. Naucz syna, że tłumienie emocji nie jest niczym dobrym. Uświadom, że nie ma nic złego w okazywaniu wrażliwości i miłości. Wzruszony facet to nic ujmującego jego męskości.

  SZACUNEK

  Szacunek dla innych to podstawowa wartość, którą powinien kierować się każdy z nas. Każdy bez względu na kolor skóry, wyznanie czy język ma prawo czuć się dobrze i swobodnie. Dorastający chłopiec będzie miał w ciągu życia do czynienia z różnymi osobami, które będą od niego różne pod pewnymi względami. Musisz wyjaśnić mu, że to nie jest nic nadzwyczajnego, że ludzie się od siebie różnią. Wyjaśnij dziecku podstawowe zasady traktowania z szacunkiem starszych, nie przerywania w rozmowie i uważnego słuchania co ktoś ma do powiedzenia.

  STOSUNEK DO PORAŻEK

  Naucz swojego syna, że facet powinien radzić sobie z odnoszeniem nie tylko sukcesów ale i porażek. Jeżeli od najmłodszych lat wypracuje u siebie taką cechę to w dorosłym życiu łatwiej zniesie wszelkie niepowodzenia. Naucz go, że powinien przegrywać z godnością. W jaki sposób nauczyć dziecko przegrywać? To bardzo proste. Dziecko kiedy przegrywa denerwuje się, wycofuje lub zaczyna oszukiwać aby sięgnąć po zwycięstwo. Unikaj porównywania dziecka do innych. Pamiętaj, że dziecko bacznie Cię obserwuje na co dzień, co za tym idzie także to jak Ty reagujesz na różne życiowe sytuacje. Pamiętaj aby na swoje porażki reagować z pokorą i szacunkiem dla innych. Zachowaniem pokazuj, że w życiu zdarzają się wzloty i upadki, dlatego trzeba umieć sobie z nimi radzić i wyciągać z tego naukę.

  Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
  pixel