Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Jak wysuszyć przemoczone buty? Poznaj najlepsze sposoby

2022-08-08
|
Jak wysuszyć przemoczone buty? Poznaj najlepsze sposoby

  Suszenie butów zaraz po ich upraniu lub po przemoczeniu jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji obuwia codziennego, sportowego i turystycznego. Mokre buty trzeba starannie wysuszyć, ponieważ wilgoć zalegająca wewnątrz obuwia może przyczynić się do odkształcenia się materiału i powstania przykrego zapachu.

  PO CO I JAK SUSZYĆ BUTY PO PRANIU?

  Zmoknięte buty należy od razu wysuszyć. W przeciwnym razie może pojawić się nieprzyjemny zapach będący efektem rozwoju drobnoustrojów. Co więcej, mokre buty mogą się odkształcić i stracić swoją pierwotną formę, gdy będą suszone nieprawidłowo. Dlatego po skończonej wędrówce lub po upraniu należy wysuszyć obuwie. Jak to zrobić? Schnięcie butów musi odbywać się w suchym i przewiewnym miejscu.

  SUSZENIE BUTÓW TRADYCYJNĄ METODĄ

  Aby zachować estetyczny wygląd obuwia, warto je regularnie prać. Można to robić ręcznie, używając delikatnych środków i niskiej temperatury. Jeśli zabrudzenia są większe, warto skorzystać z pralki. Pamiętaj o tym, aby nastawić program do prania delikatnych ubrań i pilnować, aby temperatura wody nie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Idealnie jest, gdy masz dużo czasu i warunki sprzyjają naturalnemu schnięciu. Wtedy wystarczy wypełnić buty zmiętymi gazetami (użyj biało-czarnych gazet). Papier wchłonie nadmiar wilgoci i zapobiegnie odkształceniu się obuwia. Możesz także użyć specjalnej suszarki do butów. Suszenie butów w suszarce polega na tym, że urządzenie wdmuchuje do wnętrza obuwia ciepłe powietrze, przez co przyspiesza proces schnięcia. Kontrola temperatury i czasu suszenia pozwala idealnie dopasować te parametry do stanu i rodzaju s

  JAK SUSZYĆ BUTY W SUSZARCE?

  Jeśli nie masz suszarki do butów, a zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z suszarki bębnowej, w której na co dzień dosuszasz swoje pranie. Do suszenia obuwia używaj delikatnego programu z niezbyt wysoką temperaturą. Dla większości materiałów, z których wykonane są buty , optymalne będzie 40 stopni Celsjusza. Zwróć też uwagę na to, aby czas suszenia nie przekraczał 1 godziny. Buty najwygodniej jest suszyć w suszarce, która jest wyposażona w specjalną wkładkę z koszem. Wtedy wystarczy położyć mokre obuwie na półce kosza. Dzięki temu nie obracają się one i nie obijają o wnętrze urządzenia. Powietrze dociera do środka butów i skutecznie usuwa z nich wilgoć. Zastanawiasz się, jak suszyć buty w suszarce bez kosza? Jeśli suszysz w pralko-suszarce lub nie masz specjalnego kosza, pamiętaj o tym, aby do bębna suszarki włożyć np. ręczniki lub koce, aby buty nie obijały się o ścianki. Przemieszczające się podczas suszenia buty mogą się zdeformować albo uszkodzić wnętrze urządzenia.

  SUSZENIE BUTÓW W PIEKARNIKU – CZY TO DOBRY POMYSŁ?

  Niektóre osoby polecają inną metodę szybkiego suszenia butów. Ten sposób polega na wykorzystaniu źródła ciepła dostępnego w większości domów, czyli kuchennego piekarnika. Jakkolwiek może to brzmieć nieco abstrakcyjnie, suszenie butów w piekarniku może się wydawać świetnym pomysłem. Mimo wszystko, lepiej tego nie robić. Urządzenia służące do przygotowywania posiłków nie powinny być miejscem, w którym suszy się buty. Ten sposób jest odradzany ze względów higienicznych i z uwagi na ryzyko uszkodzenia obuwia wysoką temperaturą.

  Gdy zastanawiasz się, jak suszyć buty po praniu, pamiętaj, że należy bezwzględnie unikać zbyt intensywnego suszenia, obracania i wysokich temperatur. Jeśli masz czas, wypchaj je gazetami i zostaw do wyschnięcia w suchym i przewiewnym miejscu. Możesz też skorzystać z któregoś ze sprawdzonych sposobów suszenia opisanych powyżej.

  Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
  pixel