W biznesie znaczenie może mieć każdy detal. Czasami od jednego spotkania biznesowego zależy warty wiele milionów projekt. I nie jest prawdą, że w prowadzeniu firmy liczą się tylko liczby oraz pisane drobnym drukiem kontrakty – partnerzy biznesowi zwracają uwagę także na kulturę osobistą, a wraz z nią na prezencję swoich partnerów. Brak dbałości o schludny i elegancki strój może być odczytane jako brak profesjonalizmu – a to pierwszy krok do zawodowej porażki. Jak zatem unikać takich sytuacji i jak ubierać się na spotkania biznesowe?
JAK UBRAĆ SIĘ NA PIERWSZE SPOTKANIE BIZNESOWE?
Formalny strój to nie tylko ozdoba, to również wpisany w naszą kulturę sposób wyrażania szacunku do osób, z którymi się spotykamy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dobrać go odpowiednio do sytuacji. Jeżeli do czynienia mamy ze znanymi już współpracownikami czy klientami, to sprawa jest znacznie łatwiejsza, niż gdy wybieramy się na pierwsze spotkanie. Dlatego w takim wypadku najlepiej postawić na klasykę.
Elegancka marynarka w kolorze czarnym, szarym lub granatowym to najlepsze możliwe rozwiązanie na pierwsze spotkanie. Wybór stylowych modeli jest aktualnie bardzo duży – również oryginalnie zdobionych dekoracyjnymi szwami czy wstawkami w kontrastowych kolorach. Nie znając dobrze osób, z jakimi spotykać będziemy się w interesach najlepiej wybierać marynarki możliwe proste i stonowane. Zdarza się bowiem, że przyjdzie nam rozmawiać ze starszym oraz konserwatywnym szefem firmy, który zamiłowanie do nowoczesnej mody potraktować może jako oznakę infantylności czy braku profesjonalizmu.
Klasyczne marynarki męskie są pod tym względem bezpieczne – ich szyk, eleganckie fasony i kolorystyka czynią z nich idealny strój na każde spotkanie biznesowe.
SPOTKANIA BIZNESOWE… NA LUZIE?
Czy to jednak oznacza, że prowadząc interesy skazani jesteśmy zawsze na kilka standardowych fasonów i wąską paletę barw? Niekoniecznie. Również w biznesie są miejsca oraz sytuacje, w których mamy okazję ubrać się nieco swobodniej i mniej klasycznie. Dobrym przykładem będzie firmowe zebranie, prezentacje czy brefingi. Jeżeli w firmie nie obowiązuje szczególnie restrykcyjny dress code to niekiedy można pozwolić sobie na założenie marynarki casualowej w ciekawym kolorze czy fasonie. Nie warto jednak przesadzać – ubiór na konferencję to wciąż strój biznesowy, który musi wyróżniać się elegancją. A zatem nikt nie powinien mieć nic przeciwko marynarce w nieco mocniejszym odcieniu niebieskiego, ale już marynarka w plamy moro będzie odebrana niezbyt przychylnie.
Mniej oficjalne marynarki męskie warto również zakładać na spotkanie z pracownikami. Bardziej swobodny strój pozwala zmniejszyć dystans pomiędzy przełożonymi oraz podwładnymi, co pozytywnie wpływa na współpracę w firmie. Można zatem zakładać casualowe marynarki np. podczas odpraw zespołów projektowych czy prowadzenia prezentacji i szkoleń.