Wybierasz się na narty po raz pierwszy i nie wiesz jakie ubrania założyć? Ile warstw ubrać, żeby nie zmarznąć i jednocześnie się nie przegrzać? W zależności czy wybieramy się na stok narciarski, czy na trasę biegową odzież będzie się różnić. Przeczytaj poniższy poradnik, żeby dowiedzieć się więcej.
JAK UBRAĆ SIĘ NA NARTY? NARCIARSTWO ALPEJSKIE
W zależności od warunków atmosferycznych, w jakich jeździsz, rodzaj ubrania na narty będzie się różnił. Najważniejsze jest ubieranie się warstwowo, na tak zwaną „cebulkę”. Gdy jest za ciepło, można część odzieży zdjąć lub wręcz przeciwnie, założyć coś dodatkowo. Strój na narty składa się z trzech warstw:
- długa bielizna termoaktywna — ma za zadanie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i dbać o odpowiednią termoregulację ciała w trakcie jazdy,
- warstwa docieplająca pozwala utrzymać temperaturę ciała. Jest to na przykład cienki polar i spodnie zakładane na bieliznę narciarską. Można z niej zrezygnować w cieplejsze dni,
- zewnętrzna warstwa ochronna, czyli kurtka i spodnie narciarskie. Chronią ciało przed opadami i chłodem. Posiadają mankiety na rękawach i nogawkach oraz rzepy zapobiegające dostawaniu się śniegu pod kurtkę. Dodatkowo wyposażone są w fartuch śnieżny, uniemożliwiający dostanie się śniegu pod kurtkę w okolicy pasa.
Jeśli jest bardzo zimno, można założyć kurtkę puchową. Ważnym elementem ubrania na narty są rękawice narciarskie. Chronią ręce od zimna i wilgoci. Natomiast kask chroni przed chłodem i opadami, ale także zabezpiecza głowę w trakcie upadku.
JAK UBRAĆ SIĘ NA NARTY BIEGOWE?
Strój na narty biegowe różni się znacznie od tego do jazdy na stoku. Przede wszystkim powinny być dopasowane do ciała, aby zmniejszać opór powietrza. Składa się z czterech warstw:
- bielizna bezszwowa, odprowadza pot na zewnątrz, przez co zapewnia komfort termiczny, nie powoduje otarć,
- cienki polar, który dodatkowo ociepli nasze ciało,
- warstwa wierzchnia to kurtka softshelle z membraną i spodnie narciarskie. Odzież musi być jak najbardziej dopasowana do sylwetki,
- rękawice narciarskie i czapka — rękawice powinny być dopasowane i wzmocnione w newralgicznych miejscach a czapka dwuwarstwowa, ale nie za ciepła.
UBRANIA NA NARTY — JAKIE WYBRAĆ?
Jeśli jesteś pasjonatem i każdą wolną chwilę spędzasz na stoku lub na trasie, nie zależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, wybierz ubrania najlepsze jakościowo, dobrze dopasowane do sylwetki. Strój powinien odprowadzać pot w czasie wzmożonego wysiłku i zapewniać ciepło, gdy jedziemy wyciągiem na stok. Gdy korzystamy z uroków sportów zimowych tylko przy ładnej pogodzie, możemy odpuścić sobie zakup odzieży z najwyższej półki, tak samo nie będziemy potrzebować kurtki puchowej.
DODATKOWE AKCESORIA DLA NARCIARZY
Najważniejsze z nich to kask lub czapka chroniące przed zimnem, kask dodatkowo przed urazem głowy. W zależności czy jest akurat środek mroźnej zimy, czy początek wiosny czapkę można zamienić na opaskę,
Gogle narciarskie lub okulary przeciwsłoneczne do narciarstwa biegowego zabezpieczają wzrok przed silnym promieniowaniem UV, które mocno odbija się od białego puchu.