Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męskaLifestyle

Jak przygotować buty na zimę?

2020-11-30
|
Jak przygotować buty na zimę?

  Sezon jesienno-zimowy to czas aby wyjąć z szafy cieplejsze obuwie. Trapery, sztyblety i półbuty za kostkę to modele, które każdy mężczyzna powinien posiadać w swojej garderobie. Niskie temperatury i deszczowa aura to czynniki, które wpływają na stan naszego obuwia. Odpowiednio zaimpregnowane nie będzie przemakało oraz pozostanie odporniejsze na zabrudzenia. Jak właściwie przygotować obuwie na najzimniejsze miesiące w roku?

  SPRAWDŹ STAN OBUWIA

  Po kilku miesiącach przerwy od ciepłego obuwia jesiennego i zimowego czas sprawdzić jego stan. Obuwie po sezonie powinno być umyte, osuszone oraz przechowywane w taki sposób aby mogło oddychać i nie gniotło się – w tym celu wykorzystuje się prawidła aby buty zachowały swój fason. Bardzo prawdopodobne, że nasze obuwie nie zostało wyczyszczone po zakończeniu sezonu i posiada liczne zagniecenia i ślady użytkowania. Sprawdź czy buty nie posiadają uszkodzeń, zadrapań, czy wkładki i sznurowadła są w dobrej kondycji – być może są zużyte i wymagają wymiany. Możesz także sięgnąć po wkładki ocieplające, które izolują stopy od podłoża lub umożliwiają lepszą wentylację.

  CZYSZCZENIE BUTÓW

  Jeżeli stan obuwia nie budzi zastrzeżeń i nie jest konieczne oddanie ich do szewca, przejdź do jego wyczyszczenia. Najlepiej używać specjalnych preparatów przeznaczonych do konkretnego materiału, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości i wymagania. Na początku usuń powierzchowne zabrudzenia. Do czyszczenia skóry licowej użyj twardej szczotki dzięki czemu usuniesz błoto i ziemię, następnie wilgotną ściereczką usuń pozostałe zabrudzenia. Buty zamszowe i wykonane z nubuku należy czyścić na sucho używając miękkiej szczotki. Białe pozostałości po soli można w łatwy sposób usunąć za pomocą octu wymieszanego z wodą.

  SKUTECZNA IMPREGNACJA

  Impregnacja to kluczowy etap, niezależnie od tego czy buty są nowe czy używane. Zabezpiecza obuwie przed zabrudzeniami, przetarciami oraz zapobiega wchłanianiu wody i przemakaniu. Bardzo ważna jest systematyczność. Nigdy nie wykonuj impregnacji obuwia, które nie zostało uprzednio oczyszczone z zabrudzeń oraz wysuszone aby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału. W sklepach obuwniczych znajdziemy liczne preparaty do impregnacji odpowiednie do rodzaju cholewki. Wielu producentów zaleca systematyczne powtarzanie impregnacji co tydzień. Podczas wyboru impregnatu zwróć uwagę na dostępność środków w zależności od koloru obuwia lub dających matowe lub błyszczące wykończenie.

  Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
  pixel