
Myślisz, że problem związany z odpowiednią fryzurą dotyczy tylko kobiet? Nic bardziej mylnego. Widok mężczyzn ściętych na “jeżyka”, wyglądających jakby zeszli z jednej taśmy produkcyjnej – to już przeżytek. Niegdyś fryzury były schematyczne – milimetrowe ścięcie włosów na całej głowie, irokez, czy kucyk było czymś naturalnym i modnym. Jednak ten sam typ uczesania nie pasuje wszystkim mężczyznom na świecie.
JAKA FRYZURA BĘDZIE ODPOWIEDNIA DLA CIEBIE
Ogólna zasada jest taka, że fryzura powinna zmienić kształt twarzy tak, aby był jak najbardziej zbliżony do owalnego, który uznawany jest za najbliższy idealnemu. Dobór fryzury to sztuka, w której bardzo ważne jest wyczucie i harmonia. Zazwyczaj kwestia doboru fryzury wiąże się z wieloma eksperymentami, przeglądaniem nowinek lub inspiracjami czerpanymi z wyglądu sławnych modeli, aktorów czy sportowców. Doświadczony fryzjer bez problemu oceni kształt twarzy i głowy oraz zaproponuje uczesanie odpowiednie do naszej osobowości. Wyznacznikami przy doborze fryzury są m. in. kształt głowy, wysokość czoła, kształt podbródka, linia szczęki, wielkość nosa oraz uszu. Wśród typów twarzy wyróżnimy 5 typów: kształt owalny, okrągły, kwadratowy, trójkątny i prostokątny.
TWARZ KWADRATOWA
Charakterystyczna dla tego typu twarzy jest mocno zarysowana, koścista szczęka i szerokie prostokątne czoło. Fryzura w tym przypadku powinna zmiękczyć kontur twarzy oraz nieco ją wydłużyć. W żadnym wypadku nie powinna poszerzać twarzy. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na krótsze – wygolone boki, natomiast włosy na górze głowy zostawiamy lekko dłuższe i uniesione, dzięki czemu optycznie wydłużą i wyszczuplą twarz. Mogą być zaczesane do tyłu. Fryzura powinna być lekkim nieładzie.
TWARZ PROSTOKĄTNA
Typ twarzy zbliżony do kwadratowej jednak twarz jest bardziej podłużna. Zatem należy unikać jej wydłużania jak to było w przypadku twarzy kwadratowej a wręcz przeciwnie delikatnie ją poszerzyć aby uzyskać harmonię. Boki fryzury nie muszą być przesadnie skrócone. Góra może zostać lekko uniesiona. Unikamy wysokich grzywek oraz zapuszczania długiej brody.
TWARZ TRÓJKĄTNA
Charakterystyczne dla tego typu twarzy jest szerokie czoło, uwypuklone kości policzkowe oraz wąska szczęka z wyraźnie zarysowanym podbródkiem. Fryzura powinna dążyć do optycznego zwężenia czoła oraz delikatnego poszerzenia dolnej części twarzy. Doskonałą opcją jest pozostawienie długich włosów w nieładzie lub zapuszczenie samej grzywki i zaczesanie jej do tyłu. Włosy nie mogą nachodzić na uszy aby ich nie uwydatniać. Osoby posiadające zarost mają lekko ułatwione zadanie ponieważ poszerzy on linię szczęki. Ważne jest aby unikać krótkich fryzur, ponieważ w ten sposób nie można manipulować kształtem twarzy.
TWARZ OKRĄGŁA
Okrągły kształt twarzy sprawia wrażenie pełności, dlatego bardzo ważne jest aby ją skutecznie wysmuklić. Podobnie jak dla twarzy kwadratowej – odpowiednie będa fryzury z krótszymi bokami i dłuższą górą. Krój fryzury powinien być kanciasty aby zredukować krągłości. Dobrze jest wprowadzić cieniowanie aby nadać fryzurze lekkości. Unikaj natomiast krótkich fryzur typu “jeżyk”. Warto także zapuścić zarost aby bardziej wyciągnąć i wysmuklić twarz.
TWARZ OWALNA
Mówi się, że owalna twarz to ta najbliższa “ideałowi”. Kształt owalny charakteryzuje się proporcjonalnością twarzy. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się klasyczne fryzury, tak aby nie zaburzyć idealnych proporcji twarzy. Krótkie boki i dłuższa góra. Grzywka powinna być zaczesana na bok. Unikamy prostych grzywek i poszerzania boków aby twarz nie stała się okrągła.
Warto pamiętać, że fryzura męska to przede wszystkim kwestia indywidualnych upodobań. My sami musimy czuć się swobodnie i wygodnie. Jednak rządzi się swoimi prawami. Musi być dopasowana do kształtu męskiej twarzy oraz jej charakterystycznych rysów. Odpowiednio dobrana – jest w stanie zniwelować mankamenty naszej twarzy uwypuklając tym samym jej atuty.