Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Jak dbać o ubrania, by cieszyć się nimi jak najdłużej?

2022-07-27
|
Jak dbać o ubrania, by cieszyć się nimi jak najdłużej?

  Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że ubrania się niszczą, zwłaszcza te, które lubimy najbardziej i najczęściej nosimy. To naturalna kolej rzeczy. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednim traktowanie możemy znacznie przedłużyć żywot naszej garderoby i sprawić, że długo będzie wyglądała, jak nowa. Jak dbać o ubrania, by służyły nam przez długi czas?

  JAK DBAĆ O UBRANIA I DLACZEGO WARTO?

  Już podczas zakupów możemy przewidzieć, czy konkretny element stroju wytrzyma długie użytkowanie. Jakość materiału oraz wykonania widoczna jest gołym okiem. Jeżeli tkanina jest cienka, niedbale wykończona, a szwy rozchodzą przy naciągnięciu, to nawet najlepsza odpowiedź na pytanie, jak dbać o ubrania, nam się nie przyda. Z drugiej strony często sami przyczyniamy się do tego, że rzeczy szybko ulegają zniszczeniu. Narzekamy na ich słabą jakość, tymczasem nie zastanawiamy się nawet, jak dbać o swoje ubrania. A to bardzo ważne. Dla przedłużenia żywotności garderoby, duże znaczenie będzie miało jej pranie, prasowanie, przechowywanie oraz samo noszenie.

  JAK NALEŻY DBAĆ O UBRANIA W PRANIU?

  Przede wszystkim pierzemy poszczególne części garderoby zgodnie z instrukcją zawartą na metce. Jeśli się jej pozbyliśmy lub zwyczajnie nie rozumiemy, co oznaczają poszczególne symbole, warto kierować się ogólnymi zasadami. Większość nowoczesnych pralek posiada czytelne instrukcje i gotowe programy, które ułatwiają użytkowanie – np. podział na pranie ubrań delikatnych, bawełnianych, jasnych, ciemnych, syntetycznych, lekko zabrudzonych itd. Załóżmy jednak, że nasza pralka nie zawiera czytelnych informacji. Jak wówczas należy dbać o ubrania w praniu? Zacznijmy od bawełny, która świetnie znosi pranie w pralce, nawet w wysokich temperaturach. Najczęściej powinniśmy prać ją w 60 stopniach, chyba że jest mocno zabrudzona, wówczas możemy ustawić 90 stopni. Zabrudzone jeansy oraz inne spodnie pierzemy w 40-60 stopniach. Z kolei wszystkie tkaniny z zawartością poliestru czy innych syntetyków, nie lubią wysokich temperatur. Pierzemy je w 30-40 stopniach.

  JAK DBAĆ O BIAŁE UBRANIA?

  Białe ubrania zawsze pierzemy osobno. To konieczne, aby na długo zachowały swoją świeżość i nie szarzały. Jeżeli nie chcesz, aby Twój ulubiony, biały t-shirt zyskał różowy, szary albo brunatny odcień, nigdy nie wkładaj go do prania z czymś kolorowym, nawet jeśli jest to tylko jasny żółty. Poza tym postępuj według instrukcji z powyższego akapitu. Jak jeszcze dbać o białe ubrania? Jasne tkaniny mają to do siebie, że wyraźnie widać na nich różne plamy. W takiej sytuacji możesz użyć wybielacza lub odplamiacza. Nie doradzamy jednak stosowania wybielaczy rutynowo, ponieważ tego typu środki bardzo nadwyrężają włókna tkaniny, która ulega szybszemu zniszczeniu.

  JAK DBAĆ O CZARNE UBRANIA?

  Czarne ubrania również najlepiej prać osobno, nie powinno jednak stać się nic złego, jeśli w praniu połączysz je z czymś o równie intensywnej barwie. Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie, jak dbać o czarne ubrania, to ważniejsza jest temperatura. Ta wysoka, powyżej 40 stopni może sprawić, że z czarnych tkanin będzie wypłukiwał się kolor.

  JAK DBAĆ O SWOJE UBRANIA – PRASOWANIE

  Zbyt wysoka temperatura niszczy materiał również podczas prasowania. Na jasnych tkaninach może zostawić przypalone ślady, a na tych kolorowych i czarnych brzydkie, błyszczące smugi, których raczej się nie pozbędziemy. Wysokich temperatur przy prasowaniu wymaga jedynie len. W przypadku pozostałych tkanin, zawsze przetestuj temperaturę na małym skrawku.

  Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
  pixel