Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Długość krawata – jak dobrać odpowiednią długość krawata?

2022-05-23
|
Długość krawata – jak dobrać odpowiednią długość krawata?

  Czy wiesz, że taki szczegół, jak długość krawata może świadczyć o Twojej elegancji lub jej braku? Dlatego, jeśli zainwestowałeś w dobry garnitur, poświęciłeś czas na wybór najlepszej koszuli i po prostu chcesz zrobić jak najlepsze wrażenie, koniecznie dowiedz się, jaka powinna być długość krawata.

  JAK JEST PRAWIDŁOWA DŁUGOŚĆ KRAWATA?

  Dostępne w sklepach krawaty mają zazwyczaj od 146 cm do 160 cm długości. Nie jest to widzimisię producentów, ale wymóg podyktowany standardami i różnymi czynnikami. Jeśli bowiem zastanawiasz się, jaka jest prawidłowa długość krawata, to musisz wiedzieć, że zależy ona od Twojego wzrostu, a także od okazji. Inne wymogi dotyczą krawatów zakładanych na oficjalne uroczystości, a inne nieformalnych krawatów, które można np. włożyć pod sweter. Prawidłowa długość krawata zależy także od jego szerokości i jeszcze nieco od panującej mody. Warto wspomnieć, że w latach 60. i 70. XX wieku hitem były szerokie krawaty, które siłą rzeczy były nieco dłuższe, aby nie zaburzać proporcji. Współcześni projektanci uwielbiają łamać zasady dotyczące krawatowych standardów, warto jednak pamiętać, że to zabawa dla zaawansowanych i najpierw trzeba poznać podstawy dotyczące prawidłowej długości krawata.

  JAKA DŁUGOŚĆ KRAWATA JEST IDEALNA?

  Zgodnie z zasadami elegancji, funkcjonującymi od lat, idealnie dobrany krawat powinien nieco zakrywać górną część klamry paska spodni . Istnieje nawet granica błędu, która wynosi 1 cm. Oczywiście nikt nie będzie biegał za Tobą z miarką, musisz jednak wiedzieć, że prawidłowa długość krawata od razu rzuca się w oczy, zwłaszcza, gdy ktoś zna się na modzie. Dwa centymetry nad paskiem, czy centymetr poniżej klamry to zdecydowanie nie jest prawidłowa długość krawata i nawet niewprawne oko dostrzeże, że coś tu nie gra. Jeśli nie wierzysz, stań przed lustrem i wypróbuj to sam. Zobaczysz, że Twoja sylwetka wygląda zupełnie inaczej, gdy krawat jest za krótki lub za długi.

  A jaka jest prawidłowa długość krawata dzianinowego, z prostokątną końcówką? Nosimy je do nieformalnych stylizacji, które rządzą się nieco innymi prawami. Krawat z dzianiny może być krótszy i sięgać 2 cm nad pasek od spodni. Prawidłowa długość krawata to pojęcie, które nie dotyczy różnego rodzaju dowcipnych stylizacji, np. ze świątecznymi krawatami, które mogą być bardzo krótkie.

  JAKA DŁUGOŚĆ KRAWATA DO WZROSTU?

  Czy wzrost mężczyzny ma znaczenie? Tak, jeśli chodzi o prawidłową długość krawata. Im wyższy mężczyzna, tym dłuższy krawat powinien wybrać. Oczywiście każdy powinien zrobić to indywidualnie, dopasowując różne długości. Jeśli masz od 170 do 185 cm wzrostu, z pewnością znajdziesz coś dla siebie wśród krawatów o długości do 160 cm. A jaka długość krawata dla bardzo wysokich panów? Wybieraj wśród modeli powyżej 160 cm. Mała rada na ukrycie za długiego lub za krótkiego krawata – zapięcie marynarki. Trzeba tylko pamiętać, by jej nie odpinać, co może być kłopotliwe i niewygodne, dlatego lepiej poświęcić czas na wybór krawata o prawidłowej długości.

  Na szczęście istnieje rozwiązanie, którym mogą się ratować panowie, nie mogący dobrać prawidłowej długości krawata. Jeśli wszystkie krawaty są dla Ciebie za długie, możesz po prostu skrócić je u krawca. Jeśli masz odwrotny problem, nie pozostaje Ci nic innego niż uszycie krawata na wymiar. Będziesz się cieszył oryginalnym dodatkiem skrojonym na wymiar, specjalnie dla Ciebie. W takiej sytuacji możesz zaszaleć z dowolnym materiałem, a przede wszystkim będziesz mieć pewność, że nikt nie będzie miał takiego krawata, jak Ty.

  Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
  pixel