Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Czyszczenie butów. Jak wyczyścić buty z błota?

2022-10-31
|
Czyszczenie butów. Jak wyczyścić buty z błota?

  Buty można ubrudzić praktycznie o każdej porze roku. Plamy z błota często są trudne do usunięcia. Ponadto nieumiejętne czyszczenie obuwia niesie za sobą ryzyko jego zniszczenia. Podpowiadamy, jak zrobić to w sposób skuteczny i bezpieczny.

  Jak wyczyścić buty z błota? — pielęgnacja obuwia z materiału

  Obuwie materiałowe szybko się brudzi. Plamy są bardzo widoczne i dość ciężkie do zlikwidowania. Stąd rodzi się pytanie, jak wyczyścić buty z błota? W tym celu należy:

  • dokładnie wysuszyć zabrudzenie;
  • zdrapać je — nie zapomnij o usunięciu warstwy brudu z podeszwy;
  • nalać do miski ciepłej wody odrobinę łagodnego środka myjącego np. mydła w płynie lub użyć szamponu do obuwia;
  • zanurzyć w roztworze bawełnianą ściereczkę lub gąbkę — nie może ociekać wodą;
  • delikatnie wytrzeć buty — pocierać należy do momentu usunięcia plamy;
  • wysuszyć obuwie — w suchym miejscu o pokojowej temperaturze. Nie na kaloryferze, ponieważ może spowodować to jego odkształcenia.

  Warto też ręcznie wyprać sznurówki z dodatkiem zwykłego mydła.

  Jak wyczyścić białe buty z błota?

  Plamy na białym obuwiu są najbardziej widoczne. Stąd tak ważne jest, aby znać skuteczne sposoby na ich usunięcie i wiedzieć, jak wyczyścić białe buty z błota, aby nie doszło do ich zżółknięcia. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, takie jak:

  • soda oczyszczona — wystarczy dodać ją do wody w ilości 2-3 łyżki na szklankę cieczy. Następnie trzeba nasączyć ściereczkę lub gąbeczkę roztworem i delikatnie wytrzeć obuwie aż do momentu usunięcia zabrudzenia;
  • sok z cytryny — musisz stworzyć mieszankę i wyczyścić buty tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej. Pozbędziesz się też przykrego zapachu;
  • proszek do prania — trzeba go rozcieńczyć w odrobinie ciepłej wody. Następnie zamoczyć w tym roztworze gąbkę lub ściereczkę i delikatnie wymyć obuwie;
  • pasta do zębów — pozwala usunąć brud z trudno dostępnych miejsc. Wystarczy, że nałożysz pastę na szczoteczkę do mycia zębów i wyczyścisz nią zabrudzenia. Resztę pasty należy zmyć wilgotną ściereczką lub gąbką.

  Można też użyć profesjonalnych preparatów. Powyższe domowe metody są przeznaczone jedynie do mycia butów materiałowych — co z resztą?

  Jak i czym wyczyścić skórzane buty?

  Usuwanie zabrudzeń z obuwia skórzanego wymaga szczególnej ostrożności. Takie buty źle reagują na kontakt z wodą, a ostre elementy mogą przyczynić się do przetarcia materiału. A zatem, jak i czym wyczyścić skórzane buty? To zależy. Świeże plamy najlepiej wytrzeć ściereczkami nawilżonymi.

  W przypadku zaschniętych zabrudzeń należy użyć szczotki z miękkim włosiem i bardzo delikatnie wytrzeć brud, również na podeszwie. Potem trzeba łagodnie przetrzeć buty wilgotną szmatką. W przypadku większych zabrudzeń warto sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia obuwia skórzanego lub po roztwór wody z mydłem. Nie mocz butów zbyt mocno. Po wymyciu pozostaw je do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu zaimpregnuj je.

  Jak wyczyścić zamszowe buty z błota?

  Buty sportowe lub zimowe z zamszu to bardzo eleganckie obuwie, ale wiele osób nie wie, jak wyczyścić zamszowe buty z błota.

  Zamsz to bardzo delikatny materiał i powinien być traktowany w taki sam sposób jak skóra licowa. Obuwie należy wyczyścić szczotką z delikatnym włosiem i łagodnym środkiem myjącym albo specjalistycznym żelem lub pianką. Najlepiej wykonać próbę na mało widocznym miejscu.

  Czym czyścić buty? — pralka to złe rozwiązanie

  Wiesz już, jak i czym czyścić buty. Należy zachować przy tym ostrożność i dostosować sposób mycia do rodzaju obuwia. Ważne jest też to, żeby nie używać do tego pralki. Może to spowodować odklejenie się niektórych elementów i uszkodzenie materiału na cholewce.

  Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
  pixel