Darmowa dostawa od 199,00 PLN
Wysyłka w 24H
Zwrot do 60 dni
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Moda męska

Czapki z daszkiem na lato – jak chronić się przed słońcem?

2022-07-04
|
Czapki z daszkiem na lato – jak chronić się przed słońcem?

  Wiele osób nie wyobraża sobie letniej stylizacji bez czapki z daszkiem, dla innych jest synonimem luzu, jeszcze innym kojarzy się z konkretnymi subkulturami. Wszystkie te skojarzenia będą słuszne, bo bejsbolówka niejedno ma imię. Nie zapominamy także o tym, że czapka z daszkiem to doskonała ochrona przeciwsłoneczna i właśnie takie było jej pierwotne przeznaczenie.

  BEJSBOLÓWKA – JAKA JEST JEJ HISTORIA?

  Całkiem możliwe, że wielu przedstawicieli młodego pokolenia, kochającego czapki z daszkiem nie tylko na lato, nie zdaje sobie sprawy z genezy tego nakrycia głowy. Dziś, nazwa „bejsbolówka”, powoli odchodzi w zapomnienie i mało kto jej używa. Nazwa ta mówi jednak o pierwotnym przeznaczeniu, które posiadała czapka męska przeciwsłoneczna z daszkiem. Powstała ona, aby chronić wzrok graczy baseballa w trakcie rozgrywek. Pierwsze modele powstały już w 1860 roku! Oczywiście prototypy klasycznej czapki przeciwsłonecznej męskiej nieco różniły się od znanych dzisiaj modeli. Bejsbolówka w swojej najbardziej rozpoznawalnej formie, z długim, usztywnionym daszkiem, stała się popularna w latach 40. XX wieku, a ze stadionów szybko rozprzestrzeniła się na amerykańskich i następnie światowych ulicach. Dziś mamy na rynku zatrzęsienie męskich czapek przeciwsłonecznych – od klasycznych form z niewielkimi emblematami, przez czapki z siateczką z tyłu głowy, po modele z daszkiem wysadzanym świecidełkami. Czapka męska przeciwsłoneczna to także chętnie wykorzystywany przez różnych producentów gadżet reklamowy.

  CZAPKA Z DASZKIEM NA LATO I KILKA CIEKAWOSTEK

  Pisząc o światowych ulicach wcale nie przesadzamy, bo nie ma chyba miejsca na świecie, w którym nie byłaby znana czapka przeciwsłoneczna męska, damska, czy dziecięca. W swojej podróży do USA nosił ją nawet Dalajlama. Bejsbolówka wiele zawdzięcza muzyce, a w zasadzie wykonawcom. W latach 70. i 80. XX wieku chętnie sięgali po nią rockmani, jednak czapka z daszkiem przeciwsłoneczna najbardziej przylgnęła do raperów, którzy w latach 90. praktycznie nie rozstawali się z tym artefaktem. W pewnym sensie zostało tak do dziś. Ciekawe natomiast jest to, w jaki sposób z bejsbolówką obeszły się modowe trendy. W latach 90. szczytem obciachu było pojawienie się w czapce męskiej przeciwsłonecznej z prostym daszkiem. Chłopcy spędzali sporo czasu, nadając daszkowi pożądany, zaokrąglony kształt. Dziś jest zupełnie odwrotnie, a prosty daszek to w wielu kręgach wręcz obowiązek.

  CZAPKA Z DASZKIEM – STYLIZACJE NA LATO

  Czapka z daszkiem na lato to świetny sposób na ochronę przed słońcem. Sprawdzi się podczas żeglowania, jazdy na rowerze, górskich wycieczek i zwykłych wypadów na łono natury. Śmiało możemy założyć ją na imprezę jako dopełnienie wizerunku. Okazja, podczas której sięgamy po czapkę z daszkiem na lato, będzie dyktowała rodzaj stylizacji. Na rynku mamy potężny wybór różnych czapek przeciwsłonecznych męskich. Jedne będą pasowały do sportowego stroju, inne do codziennych stylizacji, jeszcze inne do bardzo luźnego ubioru na imprezę. Czapka z daszkiem na lato pasuje zarówno do koszulek polo, zwykłych, gładkich t-shirtów, a przede wszystkim luźnych bluz. Nie musisz w niej wyglądać, jak gracz baseballa czy amerykański raper. Czapka męska przeciwsłoneczna doskonale współgra z różnymi modowymi trendami. Pamiętajmy jednak, że jej podstawowym przeznaczeniem, jest ochrona przed słońcem. Przy zakupie warto więc kierować się indywidualnymi upodobaniami, własnym gustem, a przede wszystkim wygodą.

  Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
  pixel